Klinika leczenia żylaków kończyn dolnych poradnia chirurgii naczyniowej i ogólnej

W Jantarze, ul. Rybacka 15

Andrzej Zieliński

dr Andrzej Zieliński

 • Specjalista chirurgii naczyniowej
 • Specjalista chirurg

Ukończył akademię medyczną w gdańsku w 1987 roku.

Od 1987 do 2005 roku pracował jako asystent, a następnie ordynator nieistniejącego już Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala im. Jana Pawła II w Elblągu.

 

Posiada specjalizację z chirurgii naczyniowej oraz chirurgii ogólnej, a także liczne certyfikaty m.in. Polskiego Towarzystwa Flebologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Autor prac naukowych przedstawianych w formie referatów na posiedzeniach Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Chirurgii Klatki Piersiowej i Serca.

 

Od 2005 roku prowadzi utworzoną przez siebie Klinikę Leczenia Żylaków Kończyn Dolnych w Jantarze.

 

Pasje to żeglarstwo morskie, wielokrotny medalista Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski, uczestnik Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w klasie ORC. Zimą uprawa narciarstwo alpejskie i biegowe.

O KLINICE

Klinika Leczenia Żylaków mieści się w Jantarze (woj. pomorskie) na ulicy Rybackiej 15. Dysponujemy odpowiednim zapleczem diagnostycznym oraz zabiegowym.
Przed podjęciem decyzji o leczeniu wykonujemy kliniczne badanie lekarskie oraz USG Doppler Color żył. Po wykonaniu tych badań informujemy chorego o celu, sposobie leczenia, ewentualnych metodach alternatywnych i możliwych powikłaniach oraz ustalamy termin leczenia.

REJESTRACJA I INFORMACJE POD NUMEREM TELEFONU 609-602-799

RODZAJE ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH

 1. Żylaki prawdziwe – czyli powstałe z powodu niewydolności żył odpiszczelowych (ponad 90% przypadków) lub żył odstrzałkowych (około 8%). Żylaki te mogą być
  wrodzone lub nabyte.
 2. Żylaki siatkowate – to widoczne, poszerzone, niewydolne, szpecące sieci niebiesko-zielonych, prześwitujących przez skórę naczyń żylnych. Często naczynia te
  znajdują się na bocznych powierzchniach nóg aż od kolców biodrowych. Bardzo często z nimi współistnieją „pajączki żylakowe”.
 3. „Pajączki żylakowe” – czyli teleangiektazje, to bardzo drobne, często zajmujące duże powierzchnie fioletowo-czerwone skupiska żyłek leżące bardzo płytko w
  warstwie podbrodawkowej skóry. „Pajączki żylakowe” i żylaki siatkowate leczymy za pomocą skleroterapii.
 4. Żylaki nawrotowe – jak sugeruje nazwa występują po wcześniejszym leczeniu operacyjnym. Często są skutkiem błędów np. nieprawidłowym wykonaniem
  krosektomii lub jej zaniechaniem. Niekiedy mimo najlepiej wykonanej operacji są naturalnym postępem choroby. Sposobem leczenia jest głównie skleroterapia,
  ale niekiedy wymagane jest leczenie operacyjne.

SPOSOBY LECZENIA ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH

1. Leczenie operacyjne

W przypadku niewydolności ujść głównych żył powierzchownych tj. żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej konieczne jest leczenie operacyjne. Tradycyjnie żyłę odpiszczelową lub odstrzałkową usuwa się metodą strippingu (wyrwanie spod skóry sondą Babcocka). Zabieg jest niekiedy bardzo traumatyzujący, a leczenie często bolesne i długotrwałe. Powyższe trwało się przyczyną poszukiwania metod mniej inwazyjnych. Pierwszą była, nie stosowana już praktycznie, krioskopia za pomocą ciekłego azotu. W 1997 roku pojawiła się metoda RF (radiofrekwencja), a w roku 2003 EVLT (wewnątrzżylna ablacja laserem). Istnieją jeszcze inne, mniej popularne, często droższe w wykonaniu lub mniej skuteczne metody jak SVS (ablacja parą wodną) lub VenaSea (klejenie wewnątrzżylne klejem tkankowym).

Bardziej szczegółowo – aby skutecznie leczyć żylaki w obrębie niewydolnej żyły odpiszczelowej (praktycznie 90% przypadków) należy odciąć ją i podwiązać w miejscu niewydolnego ujścia do żyły udowej tzw. krosektomia. W ten sposób likwidujemy przyczynę powstałych żylaków, czyli refluks.

Niezależnie od dalszych sposobów leczenia niewykonanie krosektomii lub jej nieprawidłowe wykonanie (pozostawienie bocznic odchodzących od opuszki żyły odpiszczelowej wielkiej) wiąże się z ponad 10% ilością nawrotów i rekanalizacji. Pozostałe sposoby i etapy leczenia to likwidacja następstw wyżej opisanej niewydolności ujścia (refluksu – cofania się krwi do żył). Główny pień żyły odpiszczelowej należy usunąć (tradycyjny stripping) lub zamknąć metodami EVLT (stosowana przez nas), RF, SVS, czy też VenaSea, a nawet historyczną już metodą kriostrippingu.

Żylaki w bocznicach, w rzeczywistości te najbardziej widoczne, szpecące, ulegające często zakrzepowemu zapaleniu w chirurgii tradycyjnej wycina się z małych nacięć (miniflebektomia).
My zamykamy je metodą skleroterapii piankowej w celu uniknięcia blizn i osiągnięcia maksymalnie dobrego efektu kosmetycznego.

W zależności od preferencji chorego leczenie operacyjne możliwe jest w znieczuleniu miejscowym co pozwala uniknąć pobytu w naszym szpitalu lub w znieczuleniu podpajęczynówkowym wykonanym przez anestezjologa ale wymagającym doby pobytu po zabiegu.

2. Skleroterapia „piankowa”

W przypadku mniej zaawansowanych zmian czyli żylaków siatkowatych, „pajączków żylakowych”, żylaków nawrotowych metodą z wyboru, czyli o udowodnionej skuteczności leczniczej jest skleroterapia.

Były stosowane różne metody skleroterapii w zależności od używanej substancji wstrzykiwanej do zmienionej żyły (wyciągi roślinne, alkohol, itp.) lub sposobu jej podawania. Obecnie stosuje się skleroterapię „piankową”, gdzie do zmienionego naczynia wprowadza się, za pomocą iniekcji spieniony środek detergentowy. Środek ten powoduje martwicę błony wewnętrznej zmienionej żyły (odpowiednie stężenie środka nie uszkadza pozostałych warstw żyły i tkanek okalających) i w dalszej konsekwencji jej zwłóknienie i zniknięcie.

DLACZEGO LECZYĆ ŻYLAKI KONCZYN DOLNYCH

Chore niewydolne, zmienione żylakowo żyły nie spełniają swojej fizjologicznej czynności. Prawidłowo funkcjonujące żyły odprowadzają krew z nóg do serca. W chorych żyłach krew wskutek niewydolności zastawek cofa się i zalega w kończynach. Żyły poszerzają się, powstają żylaki, obrzęki, którym towarzyszy uczucie ciężkości, kurcze, zespół niespokojnych nóg. Dalszą konsekwencją są stany zakrzepowo zapalne żylaków, przebarwienia i zmiany troficzne skóry, a w przypadkach krytycznych owrzodzenia żylakowe podudzi. W zależności od stopnia zaawansowania im wcześniej rozpoznamy chorobę i wdrożymy odpowiednie postępowanie profilaktyczne lub lecznicze tym przebieg choroby będzie łagodniejszy, a leczenie łatwiejsze, krótsze, dające lepszy efekt kosmetyczny.

CENNIK

 1. Konsultacja naczyniowa z badanie USG Doppelr Color żył obu kończyn dolnych – 150 zł
 2. Operacja żylaków jednej kończyny dolnej za pomocą krosektomii połączonej z EVLT i skleroterapią
  1. 2500 zł (w znieczuleniu miejscowym – nasiękowym)
  2. 2700 zł (w znieczuleniu podpajęczynówkowe)
 3. Operacja żylaków dwóch kończyn dolnych za pomocą krosektomii połączonej z EVLT i skleroterapią – 4000 zł (+200 zł w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego)
 4. Skleroterapia piankowa – 250 zł za ampułkę podanego leku, przy czym jednorazowo nie przekraczamy dawki czterech ampułek
 5. Wizyta kontrolna po operacji i usunięcie szwów ( zazwyczaj tydzień po zabiegu) bezpłatne.

Wykonujemy również:

 • Zabiegi z zakresu małej chirurgii (wycięcie guzków, blizn, wrastających paznokci itd.) Ceny ustalane są indywidualnie w zależności od wielkości zmian.
 • Operacje przepuklin brzusznych: Pępkowa ok. 2000 zł; Przepuklina pachwinowa m. beznapięciową z użyciem „siatki” 3000 zł.

Galeria