To zestaw ćwiczeń dobranych indywidualnie do jednostki chorobowej, z wykorzystaniem masy własnego ciała.
To ćwiczenia wykonywane przez terapeutę lub aparat do tego przeznaczony. Ich celem jest odżywienie stawów, poprawa elastyczności i ruchomości aparatu mięśniowo-więzadłowego oraz opóźnienie zmian degeneracyjnych.
To ćwiczenia, które mają za zadanie zwiększyć siłę mięśniową. Polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni bez zmiany ich długości.
Odciążenie sprawia, że powierzchnie stawowe oddalają się od siebie, umożliwiając wykonanie ruchu w większym zakresie. Stwarza się warunki do zwiększonego wydzielania mazi stawowej, poprawy odżywienia stawu, a co za tym idzie – działania przeciwbólowego.
Urządzenie służy do ćwiczeń oporowych i wspomaganych kończyn dolnych. W zależności od ustawienia mogą pracować poszczególne partie mięśni z indywidualnie dobranym oporem.
Do odciążonej kończyny dołącza się indywidualnie dobrany ciężarek. Celem tej formy ćwiczeń jest, poza poprawą zakresu ruchomości, odżywienia i ukrwienia stawu, zwiększenie siły mięśniowej, poprawa wytrzymałości oraz zwiększenie masy mięśniowej.
To ćwiczenia bierne z przekroczeniem granicy bólu, mające na celu uzyskanie pełnej, biernej ruchomości w stawie.
Podczas ćw. czynno-biernych niezbędna jest właściwa współpraca rehabilitanta z pacjentem. Ruch wykonywany jest biernie przez terapeutę, natomiast zadaniem pacjenta jest rozluźnienie mięśni okolicy ćwiczonej, co pozwala rozbić „odruchowe koło bólu”.
To forma ćwiczeń zapobiegających lub zmniejszających wady postawy poprzez dobór indywidualnie dobranych ćwiczeń, wpływających na poszczególne partie mięśniowe, odpowiadające za daną wadę postawy.
To ćwiczenia poprawiające precyzje i funkcje manualne dłoni.
Metoda ta należy do grupy, tzw. technik energii i relaksacji mięśni i przydatna jest w procesie likwidowania nadmiernego napięcia spoczynkowego mięśni. Ćwicząc tą techniką rozciągamy bezbólowo mięśnie, a tym samym likwidujemy bądź zmniejszamy dolegliwości bólowe.
Pionizacja jest przygotowaniem do dalszej nauki chodu.
Celem ćwiczeń równoważnych jest zbudowanie równowagi u pacjentów zarówno ze schorzeniami neurologicznymi, jak i ortopedycznymi, ale także u osób w wieku podeszłym.
To połączenie ćwiczeń równoważnych i koordynacyjnych, wykorzystujące specjalną platformę, połączoną z monitorem komputera.
Inaczej Neurac, to metoda z zakresu reedukacji nerwowo-mięśniowej opierająca się na tzw. aktywizacji nerwowo-mięśniowej (Neuromuscular Activation). W terapii wykorzystuje się ćwiczenia, często z zastosowaniem podwieszeń zmniejszających lub zwiększających obciążenie układu nerwowo-mięśniowego, poduszki sensoryczne, a także belki generujące wibracje o określonej częstotliwości (dla skuteczniejszego pobudzenia układu nerwowego).
Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Niezbędna jest pełna współpraca między pacjentem a terapeutą. To on ustala cele terapii. Terapeuta ma w tym wypadku rolę doradczą. Dzięki takiemu podejściu chory nawet z dużą dysfunkcją zachowuje dobrą motywację i jest pozytywnie nastawiony do współpracy z terapeutą.
Podczas terapii srt-zeptoringiem pacjent stoi na dwóch płytkach urządzenia srt-medical. Płytki te poruszają się w sposób niejednorodny i we wszystkich kierunkach, wyprowadzając pacjenta z równowagi. Jest wyjątkowo skutecznym zabiegiem profilaktycznym i terapeutycznym w przypadkach licznych schorzeń neurologicznych i ortopedycznych oraz urazach, w szczególności w przypadku zaburzeń ruchu.
Wskazane są dla pacjentów wymagających długotrwałego leżenia oraz dla osób ze schorzeniami układu oddechowego.
Szyna CPM do biernych ćwiczeń kończyn górnych oraz dolnych. Stosowane w rehabilitacji, pozwalają szybciej odzyskać sprawność kończyn po operacji lub zabiegu artroskopowym – symulują naturalny ruch kończyny, przywracając funkcje ruchowe.
To forma ćwiczeń indywidualnych, odbywających się w środowisku wodnym.
To forma ćwiczeń grupowych lub indywidualnych, zorientowanych na pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa.
Celem ćwiczeń równoważnych jest zbudowanie równowagi u pacjentów zarówno ze schorzeniami neurologicznymi, jak i ortopedycznymi, ale także u osób w wieku podeszłym.
Przeznaczone są dla osób po alloplastyce stawu biodrowego i kolanowego, lub jako przygotowanie do zabiegu.
Zajęcia aerobiku w wodzie to przede wszystkim świetna zabawa. By się nią cieszyć nie trzeba umieć pływać. Wspaniała forma dla każdego, kto chce w szybki, przyjemny i wolny od potu, choć nie od wysiłku sposób zredukować wagę, odprężyć się i odstresować. W czasie zajęć wykorzystywane są „makarony”, deski, piłki. Aqua aerobik jest polecany jako forma usprawniania, dostępna dla wszystkich: dla osób po operacjach, otyłych, starszych, cierpiących na artretyzm, osteoporozę, mających problemy z układem kostno-stawowym. W wodzie bez obaw mogą też ćwiczyć kobiety w ciąży.
Są dobrym sposobem na wzmocnienie mięśni, poprawę wytrzymałości i kondycji fizycznej. Wykonywane są na siłowni wyposażonej w różne urządzenia, takie jak sztangi, stepy, piłki, atlasy, orbitreki czy ciężarki. Ćwiczenia z przyrządami umożliwiają rozwój mięśni wszystkich części ciała: pleców, klatki piersiowej, brzucha, ramion, nóg, obręczy barkowej. Jakość treningu zależy od jego intensywności, a więc ilości serii, liczby powtórzeń w seriach, wielkości obciążenia i tempa ćwiczeń.
Marsz na świeżym powietrzu ze specjalnymi kijkami angażujący do wysiłku ponad 90% mięśni ciała. Jest to sport na każdą pogodę, odpowiedni dla osób w każdym wieku. Poprawia pracę serca i układu krążenia. Mięśnie są bardziej wzmocnione, a zwłaszcza ramiona, które już po kilku treningach stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe.
Nordic Walking pozwala spalić nawet 400 kcal/h – jest to więcej, niż podczas zwykłego chodzenia.
Trening prowadzony przez instruktora.
Inaczej aqua bike lub hydrobike jest formą aktywności fizycznej o charakterze wytrzymałościowym, prowadzoną w basenie na specjalnie do tego przystosowanych rowerach stacjonarnych. Zalet aqua bike jest wiele, m.in. poprawia kondycję fizyczną oraz wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej (od 600 do 1200 kcal na treningu), przy zredukowanym obciążeniu na stawy, ujędrnia i wyszczupla ciało, ułatwia likwidację lub zapobiega powstawaniu cellulitu, pozwala na uwalnianie endorfin (hormonu szczęścia), a ponadto nie wymaga umiejętności pływania.