Masaż wykonywany dłońmi terapeuty, mający za zadanie, zależnie od siły i intensywności, rozluźnić lub pobudzić do skurczu mięśnie twarzy.

Polega na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia w jednej okolicy ciała np. na odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Zabiegowi masażu leczniczego poddana jest część ciała np. kończyna dolna.

Masażem leczniczym objęte jest całe ciało, a efekt rozluźnienia lub pobudzenia układu mięśniowego i nerwowego, uzależniony jest od zastosowanych technik.

Jest techniką która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie pacjenta od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych.

Drenażem nazywa się delikatne, powolne i płynne przesuwanie manualne limfy i chłonki z miejsc objętych obrzękiem. Znajduje zastosowanie w obrzękach limfatycznych kończyn, tułowia i twarzy.

To forma drenażu limfatycznego z zastosowaniem odpowiednio skonstruowanych mankietów na kończyny górne i dolne.

Aquavibronem nazywa się suchy masaż wykonywany aparatem z drgającą membraną. Membranę wprowadza w drgania przepływająca pod ciśnieniem przez aparat woda. Działanie aquavibronu i skutek terapeutyczny jest podobny do masażu klasycznego.